Pokochaj siebie!

Autor: Paulina Gajewska-Kociuba

 

„Jestem szczęśliwy w związku ze sobą, dlatego potrafię być szczęśliwy z kimś.”

Chciałabym, żeby takimi słowami dzieliła się każda osoba, która opowiada o swoim związku.
Niestety nie jest to takie proste. Pod postacią niskiej wartości, kompleksów, niewiary we własne możliwości kryją się kryzysy, konflikty, rozstania.

Jak im zaradzić? Oto kilka pomocnych wskazówek!

Nie udawaj kogoś kim nie jesteś

Pamiętaj, jeśli Ty nie zadbasz o siebie i swój komfort psychiczny, to nikt tego za ciebie nie zrobi. Często wydaje nam się, że będąc w związku wyleczymy się z naszych kompleksów, bo ktoś nas wreszcie docenia.
W efekcie wszystkie nasze problemy pogłębiamy, bo staramy się aby nikt ich nie odkrył. Potrafimy zmienić się na siłę tylko po to, aby zatrzymać przy sobie drugą osobę. Fałsz zawsze wyjdzie na jaw! Chociażby wtedy, gdy już nie będziesz mieć ochoty udawać.

Staraj się dla siebie

Wszystkie zabiegi wykonywane w celu polepszenia samopoczucia wykonuj przede wszystkim z myślą o sobie. Tylko wówczas będą miały sens. Dogodzić każdemu nie jest łatwo. Starania, które wykonujesz w tym kierunku, często pozostają niedocenione bądź mylnie odbierane. Możesz zmienić fryzurę, schudnąć lub zacząć interesować się astronomią tylko po to, by przypodobać się komuś ważnemu dla ciebie. Jednak czy te działania będą zauważone i pochwalone współmiernie do twoich starań i wysiłku? Nie jestem tego taka pewna…

Celebruj chwile ze sobą

Wszelkie zmiany jakie czynisz dla siebie obserwujesz, fascynujesz się nimi, angażujesz się, doceniasz swój trud, ostatecznie celebrujesz efekt. W ten sposób zaspokajasz potrzebę miłości do siebie. Nie musisz być ideałem dla innych, wystarczy jeśli zaakceptujesz siebie i zaczniesz sprawiać sobie przyjemność. Wymówki takie jak braku czasu, możliwości, pieniędzy w tej sytuacji na nic się nie zdadzą. Jestem pewna, że każdy z nas ma w swoim życiorysie niejedną, chociażby króciutką chwilę, którą poświęcił tylko sobie. Przypominając sobie ten wyjątek, spróbuj pomyśleć o innych koncentrując się na tym, co wtedy się stało i jak udało ci się to osiągnąć. Całą wiedzę o okazywaniu miłości sobie samym mamy zakodowaną w naszych przeżyciach, doświadczeniach, wspomnieniach i reakcjach. Wystarczy tylko po nie sięgnąć.

Pokochaj siebie

Wiele osób traktuje tego typu hasło jak fanaberię. Pokochać siebie, ale jak?! Co to w ogóle znaczy? Bardzo często uczeni jesteśmy odpowiadać na potrzeby innych, pomagać i poświęcać się kosztem swojego wysiłku, czasu i rozwoju. W związku z tym nie potrafimy trafnie odczytywać własnych potrzeb i dbać o siebie. Najwyższy czas to zmienić i czerpać radość ze związku ze sobą i nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *